Ve výběhu na Srní žije malá vlčí smečka. Foto: Hikemyworld.com

Jedinečná podívaná na Srní – vlčí smečka jako na dlani

Spatřit vlka ve volné přírodě nemusí být ani složité, ani nijak nebezpečné, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. Pokud se vypravíte do Návštěvnického centra Srní, potkáte tam celou smečku vlků. Na klece nebo malé výběhy ale zapomeňte. Tak jako je na Kvildě vybudovaná obora, kde v podstatě ve volné přírodě žije rodinka jelenů, tak na Srní, díky stejné myšlence a stejnému konceptu, žije ve volném cca 3 ha velkém výběhu vlčí smečka.

Jestliže spatřit jeleny a přiblížit se k nim na pár metrů bylo snadné, u vlků počítejte s tím, že buď potřebujete větší porci trpělivosti, nebo špetku štěstí. Vlci žijí v kopcích, v terénu lemovaném zákoutími skalisek, vzrostlých i padlých stromů a bujné vegetace, a tak je setkání o něco málo složitější, nikoli však nemožné.

Stezka k vlkům vede lesními pěšinami do kopce, na jehož vrcholu je téměř 300 metrů dlouhé dřevěné přemostění, které vede napříč a nad oplocenou oborou s vlky. Máte tak krásný výhled a šanci spatřit mrštná stvoření i tam, kam by ze země šlo jen těžko dohlédnout. A díky dostatečné výšce jste v bezpečí.

Během naší návštěvy byli vlci schovaní v části obory, kterou pokrýval hustý les, proto jsme je zpočátku vůbec neviděli. Měli jsme ale štěstí, protože zhruba po půl hodině nastala doba krmení a do výběhu jim přistála pořádná porce masa. Ve stejnou chvíli jsme proto v hustém lesíku mezi větvemi spatřili pohyb a vlky jsme si mohli prohlédnout ve vší kráse. A to zejména v okamžiku, kdy se plíživě a se slinou na jazyku motali okolo lákavé potravy.

Tak jako na Kvildě, i zde na Srní jsou ve výběhu nainstalovány kamery, které sledují život vlků online. Na nejzajímavější momenty se pak můžete podívat v návštěvnickém centru, kde je vlkům věnována celá expozice. Kromě pozorování smečky se dozvíte řadu zajímavostí ze života psovitých šelem a poslechnout si můžete i plejádu zvukových projevů vlků. My jsme sice ve výběhu žádné zvuky, které by vlci vydávali, neslyšeli, ale už na první pohled bylo poznat, že se chovají jako dravé šelmy ve svém přirozeném prostředí nikoli jako ochočení mazlíčci v kleci.

Vlčí výběh je krásným místem uprostřed šumavské přírody. Kromě úspěšné snahy o vybudování přirozeného prostředí je i místem, které vlky chrání před nebezpečím lidské hlouposti. Užijete si i samotnou cestu k výběhu, která vede po lesních pěšinách, a je lemována řadou výukových tabulí.

Kde vlčí smečka bydlí? 

Vlčí výběh se nachází na Srní – mrkněte do mapy, GPS souřadnice: 49.0757719N, 13.4865536E. Více informací najdete také přímo na stránkách návštěvnického centra.

Vstup k vlkům je zdarma.

Horké novinky i fotky o krásách Šumavy sledujte také na našem FacebookuInstagramu nebo pod hashtagem #krasysumavy, který přidávejte i k vlastním fotkám, těšíme se!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *