Jeleni zblízka jsou skutečně nádherná stvoření. Foto: Hikemyworld.com

Jeleni na Kvildě aneb Vstupte do života šumavské jelení rodiny

Vidět jelena zblízka, pasoucího se uprostřed lesa, to se vám ve volné přírodě jen tak nepoštěstí. Ale jeleni na Kvildě, to je jiná! Když se totiž vypravíte do Návštěvnického centra Kvilda, můžete rovnou vstoupit do života šumavské jelení rodiny. V letech 2013-2015 tady vznikla unikátní stezka ve venkovním areálu o rozloze 8,7 ha, kde jsou jeleni jako doma. Žije zde 11člená rodinka jelenovitých, kteří vás nechají nahlédnout do svého soukromí tak blízko, že tomu nebudete chtít uvěřit. Když budete mít štěstí (a že to není zase taková náhoda), můžete se ocitnout téměř bok po boku statnému paroháči. Nebo se z pár metrů rozplývat nad roztomilostí nejmladšího člena rodiny, ani ne měsíc starého kolouška.

Podél jelenní stezky jsou 3 pozorovací věže, ze kterých máte krásný rozhled na lesní palouk – v době naší návštěvy se celá rodinka pásla právě tam, takže jeleny a laně máte opravdu jako na dlani. Pokud máte jen trochu lepší foťák s dobrým zoomem, podaří se vám ulovit opravdu krásné snímky.

V oboře jsme strávili téměř dvě hodiny. I když okruh není nijak rozsáhlý a vede tam prakticky jedna cesta, pohled na jelení rodinku se jen tak neomrzí, takže klidně vydržíte dlouhé desítky minut jen tak stát a pozorovat, jak se zvířátka pasou. Většinu času během naší návštěvy zůstávali jelen i laně s hlavou sklopenou u země, jen občas zvedli hlavu, aby se podívali, co se děje v okolí. Těsně před naším odchodem pak jelen ulehl pod malý smrček do vysoké trávy, takže se prakticky zcela ztratil z dohledu.

Jeleni na Kvildě jsou na přítomnost lidí evidentně zvyklí, takže se ve svém denním rytmu nenechají vyrušovat. Na druhou stranu je potřeba mít na paměti, že jsme v přírodě, a měli bychom se chovat tiše a rodinku zbytečně nestresovat.

Místa, kde se jeleni v oboře pohybují nejčastěji, jsou snímána kamerami, takže přímo v návštěvnickém centru na začátku stezky, je obrazovka, kde vidíte jeleny online. Můžete také požádat milý personál o ukázku zajímavých momentů z obory (záznam totiž pořizují kamery nepřetržitě a v případě, že se v oboře děje něco zajímavého, mají zaměstnanci možnost si kameru natočit a přiblížit, aby pořídili co nejlepší záznam – ten vám pak ukážou i s doprovodným komentářem).

V návštěvnickém centru i oboře najdete také celou řadu výukových a pěkně zpracovaných tabulí i dalších materiálů, kde se dozvíte informace o životě jelenů a laní – od ukázek paroží přes možnost poslechu jejich zvukových projevů až po jejich stopy. Dočtete se také o jejich vlivu na ekosystém, jakými trpí nemocemi, jak je to se shazováním paroží a dokonce zde uvidíte i ukázky trusu (to až půjdete někdy po lese, abyste dokázali poznat, jaké zvířátko tu před vámi bylo). „Jeleni na Kvildě“, jak se oboře někdy říká, tak jsou místem, které vám rozšíří obzory v mnoha směrech.

Celý koncept návštěvnického centra je vybudován moc pěkně a citlivě s ohledem na zasazení do tamní krajiny i s ohledem na ekologickou stopu (například budova návštěvnického centra je koncipována jako energeticky pasivní stavba). Do stejného projektu patří také Návštěvnické centrum Srní, kde je volný výběh vlků, o kterém si můžete přečíst tady.

Vstup k jelenům je zdarma.

Kde jeleny na Kvildě najdete?

Obora se nachází kousek Kvildy, tady se podívejte na mapu. GPS souřadnice:49.0301050N, 13.5784636E. Více informací najdete také přímo na stránkách návštěvnického centra.

Horké novinky i fotky o krásách Šumavy sledujte také na našem FacebookuInstagramu nebo pod hashtagem #krasysumavy, který přidávejte i k vlastním fotkám, těšíme se!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *